Iga Górecka to pełna optymizmu aktorka młodego pokolenia, która swoją charyzmą i doświadczeniem potrafi zarażać innych. Na swoim koncie ma już kilka filmów fabularnych, wiele seriali, reklam, spektakle teatralne, zajmuje się też dubbingiem. W dzisiejszym artykule Iga zdradzi jak rozpocząć swoją przygodę z pracą na planie oraz na co zwrócić uwagę aby osiągnąć sukces w aktorstwie.

 

Czym dla Ciebie jest aktorstwo?

Według mnie, aktorstwo to po prostu “bycie” czyli pełne odczuwanie otaczającego nas świata, wyrażanie i przekazywanie tej treści odbiorcom. Denerwuje mnie kiedy ludzie określają nas, aktorów, mianem kłamców. Tak naprawdę dobre aktorstwo opiera się na prawdzie. Uczęszczając na zajęcia do szkoły filmowej bardzo szybko zorientowałam się że wszelkie “udawanie” odczuć i emocji jest natychmiast wychwytywane przez oko widza i uznawane za błąd, kicz. Tajnikiem sztuki uprawianej przez absolwentów szkół filmowych, teatralnych jest kolekcjonowanie emocji, przeżyć i jak najwierniejsze odtwarzanie ich przed kamerą lub na deskach teatru, im więcej masz ich w sobie, tym bardziej wartościowym aktorem jesteś. 

Kiedy pomyślałaś o sobie jako o aktorce?

Tak naprawdę dość późno. Jako dziecko śpiewałam, sporadycznie występowałam przed publicznością ale nigdy nie marzyłam o zostaniu aktorką. Dopiero jako nastolatka zauważyłam że moja nadmierna emocjonalność może mieć pozytywny wpływ na rozwój zainteresowań. Pierwsze warsztaty aktorskie odbyłam w Akademii Sztuki i Kultury – to właśnie tam odkryłam, że wszystkie moje cechy, które uznawałam za wady okazały się idealne właśnie na scenie. Po rocznych zajęciach rozpoczęłam kolejne warsztaty które trwały dwa lata – to właśnie tam dojrzałam do decyzji, że chcę zostać zawodową aktorką – zdecydowałam się na szkołę wyższą. 

Jestem typem osoby, która potrzebuje stałych impulsów emocjonalnych do prawidłowego funkcjonowania. Aktorstwo daje mi poczucie spełnienia. 

Jak młodzi ludzie aspirujący do miana aktora powinni się przygotowywać do zawodu?

Myślę, że jednym z ważniejszych etapów jest „powrót” do dzieciństwa. Od najmłodszych lat dorośli starają się zamknąć nas w pewnych normach, które mogą zakłócić nasze postrzeganie świata oraz pozbawić pewności siebie. Pierwszym krokiem w karierze aktora jest ściągnięcie wszelkich “etykiet”, uzbieranych z biegiem lat oraz zbudowanie nowego “ja”. To bardzo trudny etap ale bez pierwszego kroku nie zrobisz następnego… 

Droga do sukcesu aktora… Jak wygląda?

Droga jest skomplikowana, bo aktorstwo to “trudna robota jest”. Nasz zawód w 90% wiąże się z porażką, z długim oczekiwaniem na castingach oraz pracą w nieregularnych godzinach, nie zawsze w korzystnych warunkach. Bardzo nie lubię kiedy młodzi ludzie wiążący swoją przyszłość z aktorstwem mówią: “zostanę aktorem, będę sławny a moje konto powiększy się o kilka zer”. Tak naprawdę wiele osób nie jest w stanie dotrzeć do etapu “grania” ponieważ ciężko sobie radzą z codzienną porażką, która w tym zawodzie jest normą.  Ten zawód wymaga dużej determinacji.

Czy do grania w reklamach i serialach jest potrzebne wykształcenie wyższe aktorskie?

Rynek reklamowy jest niezwykle otwarty, czasami zdarza się,  że ludzie bez wykształcenia sprawdzają się lepiej niż absolwenci szkół teatralnych. Niezależnie od faktu czy masz dyplom czy nie, doświadczenie przed kamerą jest niezbędne… Na planie filmowym nie ma czasu na przedstawianie pionów produkcyjnych czy wyjaśnianie działań ekipy.  Jako aktor musisz wiedzieć jak pracować z kamerą, światłem czy też jak ustawiać się względem osi kamery – tego typu zachowań uczą wykładowcy w szkołach filmowych i teatralnych.

Jak wygląda rynek reklamowy w Polsce?

Rynek komercyjny rządzi się swoimi prawami i jest otwarty na nowe twarze. Czasami ludziom wydaje się, że są nieatrakcyjni lub odmienni i dlatego nie przychodzą na castingi, to błąd. Produkcje reklamowe często poszukują osób charakterystycznych, nowych, także jeśli tylko masz chęć wystąpienia w TV to koniecznie zacznij przychodzić na castingi – na pewno znajdziesz projekt odpowiadający Twoim warunkom. 

W aktorstwie nie lubię…

Uprzykrzający życie bywa brak stabilizacji, czasami bardzo późno dostaję plan pracy i scenariusze na kolejny dzień zdjęciowy. Pracuję w wielu miejscach, zdarzają się całodniowe zdjęcia plenerowe na przykład w zimie, można wówczas porządnie zmarznąć.

Męczące bywają również castingi. Czekanie kilku godzin w kolejce do studia wymaga naprawdę sporej dozy cierpliwości. Wiele osób dojeżdża na castingi z odległych miast, spędzają cały dzień na korytarzu i nie otrzymują żadnej gwarancji, że ich wysiłek nie poszedł na marne. Cieszę się, że powstała platforma Vendo, jest to bardzo dobre rozwiązanie, umożliwia zaoszczędzenie czasu. Mam nadzieję, że już niedługo pierwsze etapy selekcji aktorskich będą organizowane tylko na Vendo 😉

 

Jeśli interesujesz się aktorstwem i pragniesz występować w TV kliknij TUTAJ i utwórz darmowe konto na platformie Vendo!