Swoją drogę do kariery rozpocznij od wzięcia udziału w castingach. W XXI wieku możesz to zrobić nie wychodząc z domu. Wystarczy, że zarejestrujesz się na platformie Vendo.tv i stworzysz swój profil. Informacje o trwających castingach otrzymasz na telefon a warunki finansowe i terminowe zaakceptujesz jednym ruchem palca.

O czym należy pamiętać podejmując pierwsze projekty?

 1. Najważniejsze aby zdobyć “obycie” na planie. Warto zaangażować się w projekty non-profit ponieważ jeden projekt bez wynagrodzenia może przynieść nam kilka następnych produkcji, za które dostaniemy wysokie wynagrodzenie.
 2.  Należy również pamiętać o tym aby się nie poddawać. Branża filmowo-reklamowa to ciągłe    wyzwania, które trzeba pokonywać i nie można się “zrażać”. Zdarzają się miesiące kiedy nie podejmuję żadnego zlecenia ponieważ nie pasuję do briefu lub po prostu wybierane są inne osoby. Takie okresy są bardzo ciężkie ale w tej branży jest to normalne.
 3. Warto się doszkalać. W dzisiejszych czasach młody odtwórca ma wiele możliwości zdobycia doświadczenia. Jeśli chcesz profesjonalnie występować przed kamerą to zainteresuj się kursami aktorskimi. Wystarczy miesiąc zajęć aby zwiększyć swoje szanse kilkukrotnie!
  Agnieszka Wrona, Aktorka teatralna i serialowa

Kiedy zastanawiasz się co zrobić żeby zacząć występować w filmach, serialach lub reklamach to należy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie… Co tak naprawdę chcę osiągnąć? Dróg do sukcesu jest wiele ale żeby wybrać odpowiednią dla siebie, musisz dokładnie określić swój cel.

Jeśli pragniesz być aktorem to przygotuj się na prawdziwą walkę z samym sobą. Wielogodzinne próby, wyzwania emocjonalne i fizyczne, śpiew, taniec i wiele wiele innych. A to wszystko ma zapewnić Ci sukces czyli “czerwony dywan” do teatru lub na plan zdjęciowy. Jeśli jednak planujesz występować w telewizji/reklamach i nie masz zamiaru zostać zawosdowym aktorem to zadanie jest o wiele prostsze:

W tej branży najważniejszy jest wizerunek. Należy pamiętać o estetyce (min. zadbane i czyste włosy, zęby) oraz o pozytywnym podejściu i dopasowaniu się do roli. Jeśli nagrywam filmik na Vendo do roli bankowca to ubieram się w białą koszulę i ciemne spodnie a nie różowy t-shirt i szorty. Bardzo ważne aby klient wyobraził sobie nas w jego reklamie. Złota rada jest jedna… Należy brać udział w jak największej liczbie dostępnych castingów i wyciągać wnioski ze swoich ewentualnych porażek. Kluczem do sukcesu jest również uważne czytanie briefu. Jeśli poszukiwany jest mężczyzna w przedziale wiekowym 30-40 lat a na casting zgłaszają się dziewczyny w wieku 20 lat to na pewno nie jest to dobrze odbierane zarówno przez reżysera obsady jak i potencjalnego klienta.

MichałSacharczuk

Jakie funkcje/role możesz pełnić:

 1. Statysta – jest to praca dość uciążliwa i nudna, która polega głównie na tworzeniu tła do filmu. Czasami wykonuje się pracę cały dzień a stawka za 12 godzin wynosi 60-80 zł.
 2. Epizody w reklamach- tutaj mówimy już o pracy bardziej zaawansowanej (trzeba odgrywać emocje, mówić lub wykonywać pewne aktywności fizyczne) i jest to praca dużo lepiej płatna (stawki od kilkuset do kilku tysięcy złotych).
 3. Główne role w reklamach – trzeba nauczyć się tekstu lub opanować do perfekcji kwestie związane z mimiką twarzy ponieważ głównie na tej płaszczyźnie kreuje się przekaz do widza. Zarobki kształtują się na poziomie kilku tysięcy złotych za dzień zdjęciowy.
 4. Sesje zdjęciowe – jest to dość ciężka praca (ale w miłym zespole) ponieważ tak naprawdę pracujemy 6-8 godzin bez przerwy. Nawet podczas przedstawiania światła, fotograf stara się uchwycić nas na zdjęciu także permanentny uśmiech jest wymagany!
 5. Role w serialach
 6. Role w filmach

Jeśli marzysz o roli w filmie lub serialu to koniecznie sprawdź www.vendo.tv – wszystkie castingi w Twoim telefonie!