Źródło zdjęcia profilowego – Snapfilm.pl

Na pierwszy rzut oka film fabularny to zupełnie inna bajka niż reklama. Porównywanie produkcji 30-sto sekundowej do 90-cio minutowej może wydawać się nieuzasadnione. Ale czy rzeczywiście różnice są aż tak duże?

Prace nad powstaniem produkcji filmowej należy podzielić na kilka etapów: development, preprodukcja, okres zdjęciowy, postprodukcja i dystrybucja.

Podczas developmentu producent oraz reżyser ustalają wstępny zarys filmu, otrzymują promesy (zapewnienia wzięcia udziału w filmie) od znanych aktorów oraz zbierają fundusze na powstanie produkcji. Jest to również czas na przygotowywanie wniosków o dofinansowanie. Powstają pierwsze kosztorysy. Okres ten trwa około trzech miesięcy ale może się przeciągnąć nawet do roku.

 

Następny krok to preprodukcja (inaczej okres przygotowawczy). Trwa około 3-4 miesiące i jest to jeden z najbardziej wymagających okresów dla pionu produkcji. W tym czasie dokonuje się „location scouting”, dopracowywanie scenariusza przez tzw. script doctora, który wprowadza swoje poprawki do napisanego już dzieła. Finalizuje się również umowy z aktorami i właścicielami lokali, w których będą odgrywały się sceny. W okresie preprodukcji powstaje bardzo dużo dokumentów, potrzebnych do zobrazowania scenariusza – są to min. moodbook (graficzne przedstawienie postaci, kostiumów), karty scen (zapis wszystkich rekwizytów, postaci oraz rozwiązań scenograficznych rozpisane scena po scenie), plan zabezpieczeń BHP, kalendarzówka (graficzny kalendarz przedstawiający kolejność realizowanych ujęć) oraz wiele innych.

Po licznych próbach aktorskich przechodzimy do zdjęć próbnych oraz finalnie do okresu zdjęciowego. Realizacja zdjęć do filmu trwa przeważnie około 30 dni. Ilość dni może zmieniać się ze względu na trudne warunki atmosferyczne lub wypadki losowe.

Po okresie zdjęciowym nadchodzi czas na postprodukcję tzn. montaż obrazu, dźwięku oraz przygotowanie kopii wzorcowych. Powstaje DSM (Digital Source Master) następnie DCDM (Digital Cinema Initiative Distribution Master) oraz finalnie DCP (Digital Cinema Package) który wraz ze specjalnym kluczem trafia do kin.

W tym momencie przechodzimy do dystrybucji, która trwa w kinie a następnie trafia na platformy PayTV oraz FreeTV.  Całość kończy się kosztorysem wynikowym oraz sporządzeniem raportu z produkcji filmu.

Zobacz jak wyglądają kulisy tworzenia filmu – obejrzyj filmik poniżej

W przypadku reklamy proces ten jest o wiele krótszy jednak prace zespołu produkcyjnego są bardzo podobne. Od ogłoszenia przetargu na reklamę do zakończenia zdjęć przeważnie mija 20 dni. W tym czasie dom produkcyjny przygotowuje propozycje obsady, lokacji i prezentuje je klientowi oraz agencji reklamowej. Ze względu na krótki okres przygotowań praca przy reklamie jest bardzo intensywna i często wymaga spędzania wielu dodatkowych godzin w biurze w celu przygotowania oferty odpowiadającej wymogom klienta.

Reklamy nie muszą być nudne – sprawdź najciekawsze propozycje w 2019 roku!

 

Okres preprodukcji trwa w tym wypadku około tygodnia. W tym czasie należy przeprowadzić castingi oraz sfinalizować umowy aktorskie i lokacyjne. Zdjęcia trwają 2-3 dni. Po zakończeniu nagrywania proces postprodukcji wygląda bardzo podobnie jak w przypadku filmu fabularnego. Materiały z okresu zdjęciowego są przekazywane montażyście, który wraz z reżyserem pracuje nad finalnym wyglądem reklamy. Po zakończeniu prac wstępne efekty prezentowane są klientowi i agencji. Następnie projekt trafia do grafików, którzy dodają efekty specjalne. Całość zostaje zaprezentowana klientowi po około dwóch miesiącach od pierwszych rozmów z domem produkcyjnym.

Zobacz jak tworzy się reklamę – obejrzyj filmik poniżej

Pomimo wielu różnic pomiędzy produkcją filmową a reklamową możemy zauważyć te same schematy działań oraz aspekty techniczne, które się nie zmieniają. Przede wszystkim przy obu produkcjach pracują ludzie z tym samym wykształceniem oraz wielkim zapałem i ambicjami. To wszystko sprawia, że w naszym kraju produkuje się bardzo dobre reklamy emitowane na całym świecie oraz coraz lepsze filmy fabularne.