„Panie profesorze jak się dostać do Filharmonii? – Ćwiczyć!” i tak samo jest z aktorstwem. Nie ma innej drogi do sukcesu jak próby i ćwiczenia – tylko ten komplet jest gwarancją sukcesu.  Każdy aktor powinien mieć swoją historię, którą koniecznie chce opowiedzieć światu i to ona powinna prowadzić go przez życie. Opowiada Maria Ruddick, absolwentka kierunku aktorskiego.

Jeśli marzysz o zostaniu gwiazdą kina lub po prostu pragniesz wystepować w TV musisz uwierzyć w siebie i podążać własnymi ścieżkami, które doprowadzą Cię do upragnionego celu.

theater spot light with smoke against grunge wall

Jak młodzi ludzie aspirujący do miana aktora powinni się przygotowywać do zawodu?

Myślę, że jednym z ważniejszych etapów jest „powrót” do dzieciństwa. Od najmłodszych lat dorośli starają się zamknąć nas w pewnych normach, które mogą zakłócić nasze postrzeganie świata oraz pozbawić pewności siebie. Pierwszym krokiem w karierze aktora jest ściągnięcie wszelkich “etykiet”, uzbieranych z biegiem lat oraz zbudowanie nowego “ja”. To bardzo trudny etap ale bez pierwszego kroku nie zrobisz następnego…

Czy grając przez dłuższy okres pewną postać, zaczynasz się z nią utożsamiać?

Staram się zachować dystans. Znam wiele osób ze środowiska aktorskiego, które zostały “wchłonięte” przez swoją rolę dlatego staram sie utrzymać bezpieczną granicę pomiędzy odgrywaniem roli a własnym życiem.

O czym należy pamiętać podejmując pierwsze projekty?

 1. Najważniejsze aby zdobyć “obycie” na planie. Warto zaangażować się w projekty non-profit ponieważ jeden projekt bez wynagrodzenia może przynieść nam kilka następnych produkcji, za które dostaniemy wysokie wynagrodzenie.
 2.  Należy również pamiętać o tym aby się nie poddawać. Branża filmowo-reklamowa to ciągłe    wyzwania, które trzeba pokonywać i nie można się “zrażać”. Zdarzają się miesiące kiedy nie podejmuję żadnego zlecenia ponieważ nie pasuję do briefu lub po prostu wybierane są inne osoby. Takie okresy są bardzo ciężkie ale w tej branży jest to normalne.
 3. Warto się doszkalać. W dzisiejszych czasach młody odtwórca ma wiele możliwości zdobycia doświadczenia. Jeśli chcesz profesjonalnie występować przed kamerą to zainteresuj się kursami aktorskimi. Wystarczy miesiąc zajęć aby zwiększyć swoje szanse kilkukrotnie!

Jak zatem przygotować się do roli w serialu, filmie czy reklamie?

Jedną z najlepszych dróg do poszerzenia swoich zdolności scenicznych jest uczestniczenie w Warsztatach Aktorskich. Jest to źródło skondensowanej wiedzy, które pozwoli Ci na dalsze rozwijanie swoich umiejetności na scenie lub przed kamerą.

Praca na planie serialu Pułapka… Jak Wygląda?

Serial Pułapka wymagał od każdego aktora maksymalnego zaangażowania ponieważ oprócz scen aktorskim musieliśmy wykonywać również wiele zadań kaskaderskich. Wiążemy z tą produkcją ogromne nadzieje.

Praca na planie trwa minimum 12 godzin w ciągu jednego dnia. Często jednak zdarza się, że dzień zdjęciowy wydłuża się nawet do 15 godzin. Jest to związane z bardzo szybkim tempem pracy. Czasami nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich scen zgodnie z harmonogramem co powoduje lekkie wydłużenie okresu zdjęciowego.

Praca na planie zaczyna się przeważnie od godziny siódmej rano i trwa do 21. Czasami zdarzają się zdjęcia nocne (od 14 do 4 nad ranem) . W przypadku serialu Pułapka zdjęcia nocne przeważały (szczególnie w drugim miesiącu realizacji) także zmęczenie było naprawdę bardzo duże.

Plan dnia wygląda w sposób następujący:

 1. Przyjeżdzasz na plan
 2. Idziesz makeup-u
 3. Kierujesz się do garderoby
 4. Następnie jest chwila przerwy (czas na śniadanie, obiad, rozmowy)
 5. Po uprzednim otrzymaniu informacji kierujesz się na plan właściwy
 6. Zostajesz podpięty/a do mikroportu
 7. Rozmawiasz z reżyserem. Konsultujesz jak ma wyglądac dana scena pod kątem emocjonalnym.
 8. Przystępujemy do pierwszych prób
 9. Po próbach następują poprawki makijażowe lub odzieżowe
 10. Przystępujesz do zdjęć właściwych
 11. W połowie zdjęć następuje przerwa (1 godzina)
 12. Po zakończonym dniu wracasz do domu

Warto pamiętać, że przychodząc na plan trzeba być przygotowanym na wiele zmian. Czasami zdarza się, że reżyser zmienia zamysł kompozycyjny scen i trzeba w bardzo szybki sposób odnaleźć się w nowych warunkach.

Praca po 12-15 godzin to duże wyzwanie… Kiedy przygotowywałaś się do roli?

Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie scenariusza. Ja zrobiłam to kilkanaście razy, starając się dokładnie zapamiętać miejsce mojej postaci w danej scenie a nie konkretne słowa ponieważ one zawsze mogą ulec zmianie w toku produkcji.

A Jak wygląda życie codzienne w teatrze?

Praca w teatrze w głównej mierze polega na interpretacji otrzymanego tekstu czyli scenariusza. Przed próbami czytanymi każdy aktor dokładnie rozpisuje charakterystykę danej postaci (kim jestem, co robię w danym spektaklu, jaki jest mój cel).  Wykreowana rola często przechodzi modyfikacje, które wskazuje reżyser. Jego zdanie jest zawsze ostateczne ale kreacji  bohatera dokonujemy  w formie konsultacji, prób i rozmów a nie w schemacie zadaniowym.

Wspomniałaś o próbach… Jak często ćwiczycie?

Najbardziej intensywny jest zawsze miesiąc poprzedzający premierę, wtedy próby w teatrze odbywamy codziennie. Próby to bardzo ważny element naszej pracy ponieważ zdarza się, że aktor, z którym współpracujemy zapomni tekstu lub wypowie zupełnie inną kwestię. Musimy bardzo szybko reagować, tworzyć nowe kwestie, które ostatecznie sprowadzą nasz spektakl na właściwe tory.

Po premierze ograniczamy ilość prób do kilku w tygodniu.

Zupełnie inaczej przygotowujemy się spektakli, które gramy cyklicznie (w każdy weekend). Scenariusz znamy doskonale i nasze próby ograniczamy jedynie do krótkich powtórzeń tuż przed spektaklem.

Na pytania odpowiadali: Iga Górecka, Marianna Kowalewska, Maria Ruddick i Agnieszka Wrona

A czy Ty chcesz rozpocząć swoją przygodę z aktorstwem?

Załóż darmowe konto na Vendo i zrealizuj swój pierwszy projekt!