„Panie profesorze jak się dostać do Filharmonii? – Ćwiczyć!” i tak samo jest z aktorstwem. Nie ma innej drogi do sukcesu jak próby i ćwiczenia – tylko ten komplet jest gwarancją sukcesu.  Każdy aktor powinien mieć swoją historię, którą koniecznie chce opowiedzieć światu i to ona powinna prowadzić go przez życie. Opowiada Maria Ruddick, absolwentka kierunku aktorskiego.

Jeśli marzysz o zostaniu gwiazdą kina lub po prostu pragniesz wystepować w TV musisz uwierzyć w siebie i podążać własnymi ścieżkami, które doprowadzą Cię do upragnionego celu.

Aby zaistnieć na wielkim ekranie należy być niezwykle wszechstronnym i przygotowanym na tzw. odtwarzanie wspomnień…

Odtwarzanie wspomnień to ściśle powiązana z Konstantym Stanisławskim metoda, która oparta jest na realiźmie psychologicznym postaci. Oznacza to iż im lepiej chcesz zagrać daną rolę tym więcej wspomnień z przeszłości powinno się przywołać.

 

W zależności od tego jak bardzo wejdziesz w “skórę” bohatera, którego masz grać, na tyle dobrze będziesz w stanie odtworzyć jego postać. Ja zawsze bardzo dużo czasu poświęcam na okres researchu – bywałam w poprawczakach, aby lepiej zrozumień punkt widzenia młodych i zbuntowanych dziewczyn, odwiedziłam też agencję towarzyską i rozmawiałam z prostytutkami.

Róża Klekotko, Absolwentka Wydziału Aktorskiego WSF

 

Aktorzy wszechstronni i mądrze reagujący na zastane sytuacje są moimi faworytami. Reżyser filmowy nie pokaże nigdy aktorowi jak zagrać daną sceną. Autor filmu jest osobą, która ma za zadanie wykryć fałsz podczas odgrywanej sekwencji i wskazać go aktorowi. Każda scena powinna być realizowana zgodnie ze scenariuszem i wypełniać intencje twórcy, jeśli aktor nie podąża drogą kreacji to trzeba zastanowić się czy rzeczywiście pasuje do tej roli. Ważne jest też zachowanie tzw. ciągłości. Film fabularny kręci się achronologicznie. Czasami zaczynamy od pierwszej sceny, później kręcimy ostatnią a następnie kilka ujęć ze środka scenariusza. Ważne jest aby aktor był w stanie zmieniać swoje emocje, przeżycia kilkukrotnie w ciągu jednego dnia zdjęciowego. Oczywiście reżyser zawsze czuwa nad odpowiednią kontynuacją zachowań ale ważne jest aby aktor był w stanie reagować na uwagi i spostrzeżenia autora filmu. Uwielbiam pracować również z aktorami, którzy mogą mnie czymś zaskoczyć. Czasami patrzę na daną osobą i mówię “no ja nigdy bym czegoś takiego nie wymyślił” – to pozytywne zaskoczenie, które jest oznaką inteligencji i kreatywności aktora.
Maciej Ślesicki – reżyser, założyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej

źródło: Dzień Dobry TVN

Czy występowanie przed kamerą jest zarezerwowane tylko dla aktorów profesjonalnych?

Nie, w dzisiejszych czasach słowo aktor zmieniło nieco formę i stało się bardziej popularne niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu…

Czy osoba, którą spotykam na planie, gra razem ze mną i idealnie mi partneruje ale nie posiada dyplomu ze szkoły teatralnej możne nazywać się aktorem? Oczywiście, że tak, ponieważ wykonuje ten zawód.
Artur Chamski, aktor serialowy i teatralny

 

 

Niezależnie od faktu czy masz dyplom czy nie, doświadczenie przed kamerą jest niezbędne… Na planie filmowym nie ma czasu na przedstawianie pionów produkcyjnych czy wyjaśnianie działań ekipy.  Jako aktor musisz wiedzieć jak pracować z kamerą, światłem czy też jak ustawiać się względem osi kamery. – Iga Górecka, aktorka

 

Jak zatem przygotować się do roli w serialu, filmie czy reklamie?

Jedną z najlepszych dróg do poszerzenia swoich zdolności scenicznych jest uczestniczenie w Warsztatach Aktorskich. Jest to źródło skondensowanej wiedzy, które pozwoli Ci na dalsze rozwijanie swoich umiejetności na scenie lub przed kamerą.

Jeśli chcesz podszkolić swój warsztat aktorski lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z występowaniem w tv to zapraszamy Cię na Zajęcia z Marianną Kowalewską, gwiazdą serialu “Pułapka” TVN.

Wydarzenie skierowane jest dla każdego kto pragnie poszerzyć swoje zdolności aktorskie i spędzić czas w profesjonalnym i miłym towarzystwie.

10 godzin zajęć – 3 prowadzących. (Aktorka, Reżyser, Coach)

Warsztaty aktorskie połączone z praktyczną wiedzą reżyserską i coachingową.

Zapisz się na warsztaty JUŻ TERAZ