Aktorzy to artyści. Każdy postrzega swój zawód inaczej, dlatego w dzisiejszym cyklu “Aktorski Piątek” prezentujemy Wam nie jeden a aż 3 wywiady z Waszymi ulubionymi aktorkami!

Jak młodzi ludzie aspirujący do miana aktora powinni się przygotowywać do zawodu?

Myślę, że jednym z ważniejszych etapów jest „powrót” do dzieciństwa. Od najmłodszych lat dorośli starają się zamknąć nas w pewnych normach, które mogą zakłócić nasze postrzeganie świata oraz pozbawić pewności siebie. Pierwszym krokiem w karierze aktora jest ściągnięcie wszelkich “etykiet”, uzbieranych z biegiem lat oraz zbudowanie nowego “ja”. To bardzo trudny etap ale bez pierwszego kroku nie zrobisz następnego… 

 

Droga do sukcesu aktora… Jak wygląda?

Droga jest skomplikowana, bo aktorstwo to “trudna robota jest”. Nasz zawód w 90% wiąże się z porażką, z długim oczekiwaniem na castingach oraz pracą w nieregularnych godzinach, nie zawsze w korzystnych warunkach. Bardzo nie lubię kiedy młodzi ludzie wiążący swoją przyszłość z aktorstwem mówią: “zostanę aktorem, będę sławny a moje konto powiększy się o kilka zer”. Tak naprawdę wiele osób nie jest w stanie dotrzeć do etapu “grania” ponieważ ciężko sobie radzą z codzienną porażką, która w tym zawodzie jest normą.  Ten zawód wymaga dużej determinacji.

 

Kiedy aktorstwo zmienia się z hobby w zawód?

Jeśli aktywnie uczestniczymy w castingach, budujemy doświadczenie na planie i za swoją pracę otrzymujemy wynagrodzenie- wtedy możemy mówić o uprawianiu zawodu. Należy jednak pamiętać, że nie każdy ma szansę ciągłości w pracy aktorskiej, dlatego nie kategoryzowałabym tego tak brutalnie. Aktorstwo nie jest przecież tak oczywistym zawodem.

Jak wywołać emocja na ekranie?

 Nie istnieje jedna, prawidłowa metoda wywołania emocji. Każdy musi sam znaleźć w sobie pokłady emocji, którymi będzie zdolny dzielić się z innymi. Często, nawet podświadomie korzystamy z własnych doświadczeń. To właśnie one nas kształtują, budują naszą całą emocjonalność. Problemem więc nie jest to, jak wywołać emocje na ekranie ale: jak sobie na nie pozwolić? Musimy pamiętać, że emocja nie odczuwa wstydu, nie przejmuje się osądami, oceną. Jest jaka jest. Surowa. Prawdziwa. I właśnie na to powinniśmy sobie pozwalać; by każda emocja była w zgodzie z nami, prawdziwa.

Jak oceniasz platformę Vendo?

Vendo jest aplikacją, z której można korzystać wszędzie- niezależnie od miejsca zamieszkania. Uważam to, za ogromną zaletę. Dlatego właśnie casting, który mógłby trwać cały dzień, zajmuje dosłownie parem minut. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, a proponowane castingi obejmują świat filmu, serialu, reklam, a nawet filmów krótkometrażowych. Aplikacja jest świeżym, twórczym, odkrywczym pomysłem dla każdego, kto jest choć odrobinę zainteresowany światem aktorskim.

Czy grając przez dłuższy okres pewną postać, zaczynasz się z nią utożsamiać?

Staram się zachować dystans. Znam wiele osób ze środowiska aktorskiego, które zostały “wchłonięte” przez swoją rolę dlatego staram sie utrzymać bezpieczną granicę pomiędzy odgrywaniem roli a własnym życiem.

 

 

MAja Wacnik

 

A czy Ty chcesz rozpocząć swoją karierę aktorską? Zalóż konto na Vendo i znajdź projekt dla siebie już dzisiaj.