Aktorstwo to nieustanne zwiększanie swoich szans. Każda umiejętność przybliża Cię do sukcesu. Trzeba natomiast nauczyć się nieustannie przyjmować “NIE” i radzić sobie z tym.
Róża Klekotko, studentka Royal Academy of Dramatic Art w Londynie

 

Studia w Polsce czy za granicą?

 

Jeżeli wybierasz się na studia w Anglii to wszystkie dokumenty trzeba złożyć pół roku wcześniej niż w Polsce. Niezależnie od tego czy ma się zdaną maturę czy dopiero się do niej przystępuje to należy “ubiegać się” o dostanie się na uczelnie. Później wysyła się swoje portfolio i czeka się na zaproszenie. Następny etap czyli audition nie różni się niczym od egzaminów na polskie uczelnie należy wykonać kilka zadań aktorsko-wokalnych w tym wypowiedzieć wiersz, zaśpiewać piosenkę, zatańczyć oraz zaprezentować monolog.

Aktorstwo w Polsce jest nieco ograniczone. Mamy tak naprawdę cztery szkoły, które co roku odrzucają wiele młodych, naprawdę utalentowanych osób ponieważ już nie ma dla nich miejsca. W filmach i serialach widzimy ciągle te same twarze i naprawdę bardzo ciężko jest się gdziekolwiek wybić. W Anglii jest na pewno dużo większa konkurencja ale za to rynek jest bardziej otwarty i stwarza większe możliwości dla młodych talentów

 

Aktorzy czy epizodyści? Kto jest bardziej pożądany?

Rynek jest na tyle rozbudowany, że każdy znajdzie dla siebie miejsce. Oczywiście w przypadku seriali i filmów aktorzy są bardziej pożądani, ale przy produkcjach reklamowych mamy wielu zdolnych epizodystów, którzy świetnie sobie radzą i sprawdzają się w przed kamerą.

 

 

 

 

 

Ja uważam jednak, że bycie aktorem nie zależy tylko od umiejętności i zdanych egzaminów ale tak naprawdę od szczęścia. Po skończonej szkole aktorskiej masz dyplom i zawód ale tylko w teorii bo dopóki nie staniesz przed kamerą to sam dyplom na niewiele się zda. Moim zdaniem nie trzeba kończyć studiów aby nazywać się aktorem. Najlepszym przykładem jest Agata Trzebuchowska. Nie skończyła studiów profilowanych artystycznie a zagrała w filmie, który otrzymał Oscara. Jej przygoda rozpoczęła się w tej kawiarni, w której właśnie siedzimy, piła kawę i została wypatrzona przez Karolinę Szumowską. Dalszy rozwój sytuacji można zobaczyć oglądając film pt. IDA.
Kate Zacharzewska

 

 

Jak wyglądają castingi do filmów i reklam

 

Przeprowadzając casting fabularny dużo łatwiej również pozyskać potencjalnych aktorów ponieważ praktycznie każda osoba po studiach ukierunkowanych artystycznie/aktorsko marzy o roli w produkcji filmowej.

Przy produkcjach reklamowych jest zupełnie inaczej. Ten segment opanowali “aktorzy nieprofesjonalni”. Bardzo często są to modelki, które mają doświadczenie na pokazach modowych, epizodyści oraz tzw. naturszczycy czyli osoby, które nie mają żadnego doświadczenia filmowego. Naturszczycy przez ostatnie lata kompletnie zdominowali rynek komercyjny w Polsce. Z jednej strony może się wydawać że nie jest to korzystne, że może przynosić utratę na jakości ale prawda jest taka, że przy produkcjach reklamowych osoby bez doświadczenia dobrze sobie radzą i nie mają większego problemu z odgrywaniem zadanych ról. Jest z nimi mały problem podczas odgrywania ról powtarzalnych dlatego preferuję współpracę w aktorami profesjonalnymi.
Joanna Gaudziak – reżyser obsady

 

 

 

 

Rynek reklamowy, filmowy to tylko piękne twarze czy również aktorzy charakterystyczni?

Każdy typ urody jest mile widziany. Rynek reklamowy jest bardzo otwarty na nowe twarze. W reklamie nie pracują przecież tylko modele i modelki! Wbrew pozorom, wygląd “przeciętnej osoby” może zostać świetnie odebrany podczas castingu. Bardzo dużo zależy od energii jaką prezentuje dana osoba. Jeśli ktoś jest otwarty i pozytywnie nastawiony do swojej pracy to ma zdecydowanie większe szanse na zaistnienie w świecie reklamy niż osoba piękna, ale zamknięta w sobie. Casting to miejsce, w którym trzeba “sprzedać” siebie. Jeśli potrafisz to zrobić to nieważne jak wyglądasz, ważne że potrafiłeś zwrócić na siebie uwagę.

Najciekawszy jest fakt, że najwięcej projektów reklamowych realizują ludzie o aparycji “everyman”. Są to osoby zupełnie niewyróżniające się wyglądem i mogą być utożsamiane z każdym.

Anna Gzieło, GOLDFINGER

Reklama, serial czy film – co jest bardziej dochodowe dla aktora?

Reklama to loteria, jednak często dobrze opłacana. Jeśli aktor realizuje reklamę za reklamą to oczywiście jest to jedna z lepszych opcji na szybki zarobek. Należy jednak pamiętać, że granie w reklamach nie trwa wiecznie i długie przerwy w pracy są naturalne. Epizody w serialach czy filmach są mniej intratne, ale już inaczej wygląda to przy stałej roli. Wtedy dochody są regularne. Anna Gzieło, GOLDFINGER

 

 

 

Zarejestruj się na VENDO.TV już teraz i znajdź rolę dla siebie!

 

 

Vendo, mówiąc zupełnie szczerze, podoba mi się z jednego bardzo ważnego powodu. Otóż aktor, który idealnie pasuje do roli, nie musi fizycznie uczestniczyć w castingu. Ja sam poprosiłem już kilku moich znajomych, aby w ramach selekcji aktorskiej zarejestrowali się na Vendo, nagrali film telefonem komórkowym i przesłali go do mnie, żebym mógł to pokazać agencji i klientowi. W dzisiejszych czasach nie potrzebujemy już studia czy bardzo drogiego sprzętu. Urządzenia, które posiadamy w kieszeniach potrafią nagrywać filmy w wystarczającej jakości – dzięki komórkom i aplikacji Vendo możemy przeprowadzić pierwszy etap castingu tak naprawdę nie wychodząc z domu. Im więcej amatorskich nagrań tym lepiej. Filmik castingowy na Vendo można nagrać nawet w windzie zjeżdżając z dziesiątego piętra na parter a może on zadecydować o naszym udziale w reklamie.
Jan Foryś, reżyser reklamowy