Aktorstwo to dziedzina, której nie da się wpisać w ramy i przekazać jednej metody zapewniającej sukces na scenie czy przed kamerą. Przez okres kilkuset lat powstało jednak wiele teorii ukazujących właściwy kierunek kształtowania swojej wewnętrznej postaci.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam metodę określaną mianem najtrudniejszej ale również najskuteczniejszej w występowaniu przed kamerą i kreowaniu uczuć bez dłuższego zastanowienia.

 

Bardzo ważnym elementem podczas przygotowywania się do roli jest tzw. research. W zależności od tego jak bardzo wejdziesz w “skórę” bohatera, którego masz grać, na tyle dobrze będziesz w stanie odtworzyć jego postać. Ja zawsze bardzo dużo czasu poświęcam na okres researchu – bywałam w poprawczakach, aby lepiej zrozumień punkt widzenia młodych i zbuntowanych dziewczyn, odwiedziłam też agencję towarzyską i rozmawiałam z prostytutkami.

Róża Klekotko – aktorka

Bardzo solidny “research” pozwala w przyszłości odwoływać się do własnych przeżyć i kreować każdą postać którą będziemy musieli zagrać. Po raz pierwszy o tej metodzie napisał Konstanty Stanisławski. Jego metoda zakładała pełne współgranie umysłu z ciałem co pozwalało na perfekcyjne wręcz odegranie zadanej roli. Wg Stanisławskiego “praca przebiega od zewnętrznego poprzez wewnętrzne, ku podświadomości wykorzystując swoją pamięć emocjonalną”. Przy pracowaniu nad postacią (niezależnie od tego czy przygotowujemy się do roli czy do castingu) ważne jest również:

(…)ściągnięcie wszelkich “etykiet”, uzbieranych z biegiem lat oraz zbudowanie nowego “ja”. To bardzo trudny etap ale bez pierwszego kroku nie zrobisz następnego… 

Iga Górecka – aktorka

Stanisławski twierdził iż, “celem sztuki aktorskiej jest stworzenie życia ludzkiego, ducha postaci scenicznej i przekazanie go w formie artystycznej”. Aby aktor dobrze wykonał swoją pracę musi znać zadania (cele) sceniczne nadrzędne (cel strategiczny, do którego postać dąży) i cząstkowe (rozwiązywanie bieżących problemów postaci) a muszą te cele wynikać z doświadczeń życiowych postaci. „Na scenie trzeba działać wewnętrznie i zewnętrznie w sposób umotywowany, celowy, twórczy i możliwy w rzeczywistości”

 

Aby idealnie odgrywać rolę należy zatem obserwować otaczający nas świat, doświadczać oraz rozmawiać. Tylko “bagaż doświadczeń oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowo-wokalne są w stanie doprowadzić nas do zamierzonego celu (na scenie lub przed kamerą)

„Panie profesorze jak się dostać do Filharmonii? – Ćwiczyć!” i tak samo jest z aktorstwem. Nie ma innej drogi do sukcesu jak próby i ćwiczenia – tylko ten komplet jest gwarancją sukcesu.

Maria Ruddick – aktorka

Doświadczenie jednak zdobywa się z czasem. Nauka, w przypadku tego zawodu nie oznacza odcięcia się od świata filmowego i studiowania.

Bez wątpienia. Uważam, że każda osoba, która nie boi się kamery, jest pewna siebie i zdecydowana, może brać udział w castingach.

Natalia El Daghestani – aktorka reklamowa

Ponieważ tylko duża ilość zrealizowanych castingów i w konsekwencji tego – zleceń pozwoli Ci na pełne doskonalenie zdolności aktorskich.

 

Zacznij już dziś! Kliknij TUTAJ i rozpocznij swoją przygodę z aktorstwem!