Rynek filmowy w Polsce rozwija się z roku na rok. Produkcje realizowane przez nasze domy mediowe trafiają na rynki zagraniczne a filmy fabularne wydają się zyskiwać na jakości. Jest to idealny czas na rozpoczęcie swojej przygody w świecie fabuły i reklamy!

Każda przygoda musi mieć jednak swój początek, do którego trzeba odpowiednio się przygotować.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci 5 przykazań młodego aktora, o których wspomina Maria Ruddick, absolwentka kierunku aktorskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Diversion End – photo Paula Wilczyńska

1.Partner na scenie lub przed kamerą jest moim paliwem…

Aby dobrze odegrać rolę należy ściśle współpracować z innymi aktorami. Musisz czuć energię swojego partnera oraz być lustrzanym odbiciem jego emocji.  Należy aktywnie reagować na zastaną sytuację i swoimi emocjami podkreślać wagę danej sceny.

2. Połączenie z widzem definiuje Twój talent…

Występując przed widzem musisz mieć pewność, że Twoja postać jest zrozumiała dla odbiorcy. Osoba oglądająca spektakl musi reagować na prezentowane przez Ciebie wątki fabularne i aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu.

3. Aktor nie zna słowa “nie”…

Jako młody aktor musisz wiedzieć, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli w danym momencie nie potrafisz jeździć konną, śpiewać lub tańczyć to nie załamuj się. Kształć się w kierunkach, które mogą być Twoją tzw “piętą Achillesową” i bierz udział w castingach, które mogą rozwinąć Cię aktorsko.

4. Aktor reaguje na otoczenie i współgra z nim…

Każde “słowo” otoczenia musi wywoływać u Ciebie adekwatną reakcję. Niezależnie od tego czy poruszasz się na scenie, przed kamerą czy nawet na ulicy musisz stanowić jedność z otaczającym Cię światem.

5. Myśl!

– to chyba najważniejsze przykazanie młodego aktora. Artysta powinien tworzyć na scenie. Być tu i teraz! Oczywisćie nie oznacza to, że nie trzeba uczyć się tekstu… Trzeba przekazywać tekst w takiej formie aby odbiorca myślał, że wypowiadamy go po raz pierwszy.

 

Jeśli aktorstwo jest Twoją pasją to koniecznie załóż konto na VENDO  – największej platformie castingów online w Polsce!